Oświetlenie diodowe samochodów ciężarowych jako element tuningu
Oświetlenie jest ważnym elementem wyposażenia każdego samochodu, w tym zwłaszcza ciężarówek, poruszających się po drogach w często dość kiepskich warunkach, jeśli chodzi o widzialność tj. np. po zmroku, w deszczu czy mgle. Ponieważ standardowe lampy nie zawsze radzą sobie z właściwym doświetlaniem jezdni i pobocza, wielu kierowców montuje w nich dodatkowe akcesoria poprawiające sytuację w tym zakresie. Z reguły wiąże się to z założeniem odpowiedniego orurowania samochodów. W mazowieckim tuning pojazdów pozwalający na założenie dodatkowych lamp oferuje firma LAMEBAX, wykonująca także spoilery oraz różnego typu zabudowy. Przekonajmy się, jakie oświetlenie można montować w ciężarówkach i sprawdźmy, które jego rodzaje cieszą się największym powodzeniem.
Jakie dodatkowe światła można zamontować w ciężarówce?
Kierowcy ciężarówek często decydują się na zamontowanie w nich dodatkowego oświetlenia, które pomaga w efektywnej obserwacji drogi i szybszym dostrzeganiu niebezpieczeństw. Kwestie zakładania dodatkowych lamp są jednak szczegółowo określone w obowiązujących przepisach, które narzucają tu pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o minimalną i maksymalną liczbę świateł, a także ich parametry oraz usytuowanie. Najważniejszą sprawą będą regulacje, które podają próg natężenia emitowanego przez lampy pojazdu światła. Wszystkie reflektory mają wskazaną tzw. liczbę referencyjną, a więc osiągane natężenie strumienia świetlnego. Dzięki temu łatwo można sprawdzić, czy cały zainstalowany zestaw świateł może być powiększony przez zsumowanie liczb referencyjnych. Progiem, którego nie można przekraczać, jest wartość 100. Jeżeli chodzi o miejsce montażu, to zwykle lampy zakłada się na orurowaniu umieszczonym nad zderzakiem albo ponad kabiną.
Jakie lampy montuje się w ciężarówkach?
Najchętniej wybieranym rodzajem lamp instalowanych w pojazdach ciężarowych są reflektory, w których źródłem światła są diody LED. Wiąże się to z faktem, że zużywają one małą ilość prądu, gwarantują dobrą intensywność świecenia, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne. LED-y są też przystępne cenowo i nie nagrzewają się tak, jak stosowane wcześniej halogeny.